ASÜ Kütüphanesi Kullanıcı Sayısı 25 Bini Aştı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Üniversite Kütüphanesi’ndeki kitap ve kullanıcı sayısının her geçen yıl biraz daha arttığını, hali hazırda kütüphane kullanıcı sayısının 25 bin 279, kitap sayısının ise 35 bin 600 olduğunu söyledi.

Kütüphanede 35 bin 600 kitaba ek olarak, 183 başlık altında 3 bin 655 süreli yayının bulunduğunu da kaydeden ASÜ Rektörü,  son bir yıl içinde kütüphaneye giriş-çıkış yapanların sayısının 118 bin 563 olduğunu, sınav zamanlarında ise ziyaretçi sayısının günlük bin 176’yı bulduğunu belirtti. Aktif kullanıcı sayısının 25 bin 279 olduğunu söyleyen Rektör Şahin, “Kullanıcılar kütüphaneyi ziyaret ederek kaynak araştırması yapıyor ve ödünç kitap alabiliyor. 2015 yılında kullanıcılara 16 bin 325 ödünç kitap verildi. Kütüphanemizde sadece ders kitapları değil, güncel kültür kitapları da bulunuyor. Amacımız, eser sayısını daha da arttırmak” dedi. ASÜ’de yeni bir kütüphane yapımı için çalışmaların bu yıl başlayacağını, herhangi bir aksilik olmaması durumunda 2018 yılında daha kapsamlı ve fiziki olarak çok daha gelişmiş bir kütüphaneye sahip olabileceklerini belirten Rektör Şahin, “11 bin metrekare alan üzerine kurmayı düşündüğümüz yeni kütüphanemizde pek çok donatı yer alacak” dedi. Yeni kütüphanede sergi salonu, süreli yayınlar salonu, 24 saat açık salon, konferans salonu, gör-işit salonu, engelli okuma odası, okuma salonları, 22 adet tek kişilik çalışma odası ve 8 adet grup çalışma odası bulunacak.

ASÜ Kütüphanesi’ni tüm şehir kullanabiliyor ancak, ödünç kitap uygulaması sadece ASÜ öğrencilerini ve akademisyenleri kapsıyor. 

11362