• Etkinlik Kaydı Yok

ASÜ’ de İnsan Hakları Konuşuldu.

ASÜ’ de İnsan Hakları Konuşuldu.
Aksaray Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen ve Aksaray Baro Başkanı Av. Levent Bozkurt’un gerçekleştirdiği ‘Türk Demokrasisi ve İnsan Hakları’ konulu konferans öğrencilerden yoğun ilgisi gördü.
Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Güney, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, adalet, hak ve hukuk kavramlarına kısaca değinerek, demokrasinin bir amaç değil, insanların mutluluğu için bir araç olduğunu belirtti.
Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar konuşmasında, insan haklarını, insanların doğuştan getirdikleri, insan olmaktan kaynaklanan vazgeçilemez, devredilemez haklar olarak tanımlayarak, “ Temel haklar olan özgürlüklere sahip çıkmayı öğrenelim. Toplumsal yaşamda bireylerin bunun farkında olması, içselleştirmesi ve gereğini yapması gerekir” dedi.
Aksaray Baro Başkanı Av. Levent Bozkurt insan hakları kavramını, tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evreleri kronolojik olarak anlatarak, insan hakları gelişimi ile paralel olarak ilerleyen demokrasi mücadelesi hakkında bilgiler verdi.  Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ’in kurucu üyelerinden birisi olarak 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni onaylayan ilk ülkelerden biri olduğunu belirten Av. Levent Bozkurt, “İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayrımların yapıldığı toplumlarda kavga ve çatışma eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik ve özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konu ile ilgili mücadelelerde artmıştır” dedi.
Konuşmaların ardından öğrencilerin konu ile ilgili soruları cevaplandırılarak, öğrencilerin yorumları da dinlendi. Etkinlik Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar’ın sunumundan dolayı Av. Levent Bozkurt’a teşekkür beratı vermesi ile sona erdi.Adana Yolu Üzeri E-90 Karayolu 7. Km Merkez Kampüs 68100 Aksaray / Türkiye