• Etkinlik Kaydı Yok

Avrupa’dan Gençler ASÜ’yü Ziyaret Etti

Gençlik Huzur Hareketi adı verilen bir AB Projesi kapsamında Aksaray’a gelen Danimarka, Portekiz ve Fransa’dan öğrenci ve öğretmenler Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar’ı ziyaret etti.

 

Projenin Aksaray koordinatörleriyle birlikte ASÜ’ye gelen Avrupalı öğrenciler, üniversitenin çeşitli birimlerini gezdi, buradaki eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Öğle yemeğinde ASÜ Rektörü Acar’la buluşan Avrupalı öğrenciler, izlenimlerini paylaştılar, Türkiye ve Aksaray’la alakalı kafalarında oluşan fikirleri anlattılar. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, bu ve benzeri projeleri önemsediğini ifade etti ve farklı kültürlerden, farklı coğrafyalardan gençlerin kaynaşmasının önemine vurgu yaptı. Yenilen öğle yemeğinin ardından Avrupalı öğrenciler,  ASÜ Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Atletizm Pisti, Kampüs Camisi, Merkezi Derslikler ve Konferans Salonunu gezdi, hatıra fotoğrafları çektirdi.

 

- Kültürlerarası Bilgi Alışverişi Bireysel Gelişime Katkıdır -

 

Projenin amacına ilişkin yapılan açıklamada, şunlar söylendi: “Farklı etnik köken, kültürel geçmiş yâda sosyal dokudan gelen gençler, kültürlerarası farklılıktan dolayı ortaya çıkan şiddet ve iletişimsizlik ile ilgili çözüm önerileri sunacak, bütün katılımcılar interaktif öğretim yöntemleri ile şiddetin kaynağı ve çözüm yolları hakkında verimli bir şekilde çalışacak. Bu yöntemlerin, kalıcı şekilde öğrenmeyi sağlayacağı ve gençlerin sosyal katılımına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Ayrıca gençler arası iletişim ve gençler – yetişkinler arası sağlıklı iletişim, kültürel ön yargılar, yabancı düşmanlığı, hoşgörü, demokrasi ve fırsat eşitliği gibi konularda yapılacak faaliyetler ile kültürlerarası bilgi alışverişi yapacaklar ve bu sayede proje bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak.”

Adana Yolu Üzeri E-90 Karayolu 7. Km Merkez Kampüs 68100 Aksaray / Türkiye