İhtisaslaşma, Yeni Sektörleri Ortaya Çıkarma Potansiyeline Sahip

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ihtisaslaşma sürecinde ortaya çıkacak projeleri mutlaka birilerinin üretmesi gerektiğini, burada da girişimcilere çok büyük iş düştüğünü söyledi.

TOBB Aksaray Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ercan Yeşilöz ve ekibi, Rektör Şahin’i ziyaret etti. Konuklarını Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda ağırlayan Şahin, ASÜ’nün spor ve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olduğunu anımsattı ve girişimcilerin de sürecin önemli bir paydaşı olduklarını söyledi. Her ilde bir üniversite olduğunu, üniversiteleri farklılaştırmak için ihtisaslaşma projesinin uygulanmaya başlandığını kaydeden ASÜ Rektörü, “İhtisaslaşma, üniversitelerin bulunduğu şehrin ekonomik potansiyeline de uygun şekilde uzmanlaşması anlamına geliyor. Biz, ikinci grupta ihtisaslaşma sürecine başvurumuzu yaptık ve çok şükür spor ve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olduk” dedi. Sürecin güç birliği ile ilerleyebileceğine değinen ve ihtisas alanına dair şehirde yapılabilecek pek çok çalışma olduğunu belirten Prof. Şahin, “Örneğin; okçuluk sporunda kullanılan ok ve yay, koruyucu kasklar, bisiklet sporuna uygun malzemeler, yara tedavisi, beslenme… Bunlar ve benzeri alanlarda ortaya çıkacak projeleri Aksaray’da üretmemiz gerekiyor. Malzemelerin burada üretilmesi, şehirde yeni bir sektörün veya sektörlerin ortaya çıkması demek. Bu, aynı zamanda istihdama da katkı sağlar” dedi. ASÜ’de somut projelerin ortaya çıkmaya başladığını ve çeşitli konularda gerekli destek müracaatlarının yapıldığını ileten Şahin, şöyle devam etti: “Projeler noktasında çalışmalarımız sürüyor. İş, üretim aşamasına geldiğinde girişimcilerimizin devreye girmesi gerekiyor. Üniversite burada bir işletmeci pozisyonunda değil. Biz bu süreci paydaşlarımızla sürekli konuşuyoruz, anlatıyoruz. Her görüşme yeni fikirleri ortaya çıkarıyor.”

Başkan Yeşilöz de kurul çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve amaçlarının girişimcilik konusunda işbirliği içerisinde faaliyetlerde bulunmak olduğunu belirtti. 

9034