Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, uluslararası öğrenci tercihinde Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Akademik ve fiziki gelişim, Aksaray’ın ulaşım konusundaki rahatlığı ve barınma probleminin olmaması gibi etkenlerin, tercih edilirliği arttırdığına dikkat çeken ASÜ Rektörü, hali hazırda 32 farklı ülkeden 917 uluslararası öğrencilerinin olduğunu belirtti. İlk olarak 2012 yılında 4 ülkeden 12 öğrenci alımının yapıldığını anımsatan Şahin, “2013 yılında ülke sayısı 7 öğrenci sayısı 68, 2014 yılında ülke sayısı 13 öğrenci sayısı 278, 2015 yılında ülke sayısı 18 öğrenci sayısı 262 ve 2016 yılında ülke sayısı 18 öğrenci sayısı da 293 oldu. Bu yıl ise üniversitemizde 32 farklı ülkeden 713’ü erkek, 204’ü kız olmak üzere 917 uluslararası öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir” dedi. Her yıl, kademeli olarak ülke ve öğrenci sayısını arttırmaya çalıştıklarına vurgu yapan Şahin, “Uluslararası öğrenci kontenjanı konusunda herhangi bir kısıtlama yok, ancak gerek kampüsteki fiziki imkânlar, gerekse diğer ihtiyaçların karşılanmasına dair planlarımızı göz önünde bulunduruyor ve kontrollü bir büyüme planlıyoruz. Üniversitemiz bu alanda önemli bir başarı ortaya koymaktadır. Hedefimiz, her yıl bir öncekinden daha fazla uluslararası öğrenciyi üniversitemize kazandırmak ve ülke çeşitliliğini arttırmaktır” şeklinde konuştu.

Şahin, en fazla uluslararası öğrencinin Azerbaycan ve Türkmenistan’dan geldiğini; Mühendislik, İİBF, Fen Edebiyat, Turizm ve Eğitim Fakültelerinin yoğun şekilde tercih edildiğini de kaydetti.