Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) eğitim-öğretim gören uluslararası öğrenciler için Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nden uzmanlar “Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) destek verdi. 

Merkezi Derslik Amfisi’nde düzenlenen toplantıda konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 20 öğrenci ile başladıkları uluslararası öğrenci kabulünde, bugün 700’lere ulaştıklarını söyledi. Türkiye’nin, imparatorluk bakiyesi bir ülke olduğunu ve Aksaray’daki tüm uluslararası öğrencilerin, kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri gerektiğini kaydeden Rektör Şahin, “Türkiye, örneğin Almanya’dan, Fransa’dan, Avusturya’dan çok daha farklı bir ülkedir. Herkesin malumu olduğu üzere, yanı başımızdaki Suriye’de ciddi bir iç karışıklık var ve pek çok insan kendi yurdunu bırakıp başka ülkelere göç etmek durumunda kaldı. Türkiye’de, Suriyeli 2,5 milyon insanın bulunması ve onların burada kendi ülkesinde gibi yaşıyor olması, Türkiye’nin ne kadar farklı bir ülke olduğunu gözler önüne seriyor. Türkiye’de yaşayan Suriyeli sayısı pek çok Avrupa ülkesinin genel nüfusundan bile daha fazla. Bu topraklar bir İmparatorluk bakiyesidir ve farklı kültürler için bir ana kucağıdır. Buradaki bütün uluslararası öğrencilerimiz, kendilerini evlerinde gibi hissetsinler. Bizler onların sorunlarını çözmek için çalışıyoruz” dedi. ASÜ Rektörü, uluslararası öğrenci sayısının ilerleyen yıllarda daha da artacağını ifade etti ve sözlerini şöyle noktaladı: “Bina yeterlilikleri en verimli seviyeye geldikçe uluslararası öğrenci sayısı da artacak. Sayının artışı tek başına önemli değil. Bir üniversiteyi üniversite yapan, küresel anlamda insanlara hitap edebiliyor olmasıdır.”

Yapılan konuşmanın ardından ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Ömer Köse, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Atakan Arslan, SGK İl Müdürü Saffet Çalışkan ve Göç İdaresi İl Müdürlüğü Uzmanları eğitim ve sağlık hizmetleri, sigortalılık ve ikamet gibi konulara dair sunumlar yaptı. Etkinliğin son bölümünde öğrencilerin soruları yanıtlandı.