Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM) bünyesinde yapılan toprak analizlerinden tüm üretici ve çiftçilerin faydalanabileceğini belirtti.

ASÜBTAM bünyesindeki Toprak Analiz Laboratuvarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Toprakta Temel Analizler Kapsam 1’den yetkilendirildi ve analiz çalışmalarına başladı. Aksaray başta olmak üzere, yakın çevredeki tüm üretici ve çiftçilerin Akredite Üniversite laboratuvarından, uygun fiyatlara istifade edebileceği belirtildi. Rektör Şahin, bu analizlerin çiftçiler için önemli olduğunu ifade ederek, “Toprak analizi sonrasında toprağın genel yapısı ortaya çıkarılarak üreticinin doğru zamanda doğru gübreleme yapması sağlanmaktadır. Böylece aşırı ve yanlış gübre uygulamasının önüne geçilmekte; bu sayede toprak ve su kaynakları korunarak, üreticiler doğru yönlendirilebilmektedir. Tüm üretici ve çiftçilerimizi analizlerini yaptırmak için laboratuvarımıza bekliyoruz” dedi. ASÜBTAM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz da çiftçilerin toprak analizi yaptırabilmeleri ve modern tarımın olmazsa olmazı olan bu hizmetten yararlanabilmeleri için toprak laboratuvarının ulaşılabilir olması gerektiğini vurguladı. Kampüs içinde bulunan ASÜBTAM’ın, bölgede faaliyet gösteren en büyük test ve analiz laboratuvarlarının başında geldiğini kaydeden Darılmaz, “Merkezimiz toprak analizi konusunda da çalışmalarına başlamıştır” dedi.

ASÜBTAM’da toprak analizlerinin dışında, farklı sektörleri ilgilendiren pek çok analiz ve testler de başarıyla gerçekleştiriliyor.