Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, kültür-sanat etkinliklerini önemsediklerini söyledi.

“KOP İle Gönül Havzası Sahnede” projesi kapsamında ASÜ’ye gelen Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı tiyatro ekibi “… İle Mecnun” isimli iki perdelik oyunu başarıyla sahneledi. KOP Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin bulunduğu şehirlerde sahnelenen oyunu öğrenciler ve şehirden gelen katılımcılar büyük bir ilgiyle takip etti. Tolga Özenç Özençel’in yazdığı oyunda Mecnunun gerçeği arama hikâyesi konu edildi. Feridüddin Attar’ın Simurg’u arayan kuşları, Arabi’nin ayna metaforu, Hallac-ı Mansur’un modern İslam âlimleri tarafından yorumu, Şems’in güneşi, Yunus’un “Bir ben vardır benden içeri” gibi deyişine atıf yapılan oyunda, Mecnun’un tasavvufun dört kapısından geçerek Mevlana’yı bulma yolculuğu akıcı ve anlaşılır bir üslupla sunuldu. Oyun sonunda kısa bir açıklama yapan Sanatçı Ahmet Yenilmez, Filistin’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, zulmün asla payidar olamayacağını belirtti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi de, tüm tiyatro ekibine ve oyunun geniş bir kitleyle buluşması noktasında emeği olanlara teşekkür ederek, hediye takdiminde bulundu.