Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, şehirde öğrenci yurdu bulunan ve öğrenci yurdu kurabilecek durumda olan Sivil Toplum Kuruluşları ile hali hazırda yurt yatırımı bulunan kurumların temsilcileriyle bir araya geldi. Öğrenci sayısıyla, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yurt sayısını dengelemek gerektiğini söyleyen Rektör Şahin, bu alana yapılacak yatırımların karşılığının olduğunu vurguladı.

Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlenen toplantılarda konuşan Prof. Dr. Yusuf Şahin, öğrenci sayısının son derece hızlı şekilde arttığını ve bu yıl 20 bin civarında öğrencinin ASÜ’de eğitim-öğretim göreceğini anımsattı. Öğrenci sayısının artmasının güzel bir gelişme olduğunu ancak, bu öğrencilerin barınmasıyla alakalı önem arz eden soruna da çözüm bulmak gerektiğini kaydeden Rektör Şahin, “Bu sorunu hep birlikte çözmemiz gerekiyor. Bizim aklımızdan geçenler olduğu gibi, sizlerin de bu hususa ilişkin düşünceleri var. Artan öğrenci sayısıyla, barınma imkânı arasındaki dengeyi sağlıklı bir şekilde kurabilmemiz için, karşılıklı istişareler ve görüşmeler yapmamız önem arz ediyor” dedi. Barınma sorununun, şehrin tüm yöneticilerinin en çok muhatap olacağı sorunlar arasında olduğundan söz eden ASÜ Rektörü, “Öğrenci sayısıyla şehrin buna olan hazırlığını dengelememiz gerekiyor. Toplantımıza katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Umuyorum toplantımızdan iyi neticeler çıkacaktır” dedi.

Prof. Şahin, mevcut yurtlar ve kapasitelerinden söz ettiği konuşmasının sonunda, gelecek 20 yıl içinde öğrenci sayısının 40 bini bulacağını ve barınma ile alakalı hamlelerin bu gerçek göz önüne alınarak çözümlenmesi gerektiğini söyledi.