Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92’nci yıldönümünü yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı.

Türk Milletinin, Cumhuriyetin ilanı ile Kurtuluş Savaşıyla kazandığı bağımsızlığını taçlandırdığını kaydeden Rektör Şahin, bugün bölgesinin istikrar abidesi ve umut ışığı olan Türkiye’nin, pek çok açıdan dünyanın en önemli merkezlerinden olduğunu belirtti. Ekonomi, bilim, kültür, sanat ve demokrasi anlamında her geçen gün biraz daha güçlenen Türkiye’nin, mazlum milletlere de ilham olduğundan söz eden Prof. Şahin, “Cumhuriyetin 100’üncü yılına yaklaştığımız bu yıllarda, milli ve manevi değerlerimize bağlı olarak evrensel standartlara entegre olabilen, daha çok çalışan, üreten ve istikrarın sürdüğü bir Türkiye için gayret etmeliyiz. Geçmişin tecrübelerini unutmadan, geleceğe ilerlememiz gerekiyor. Enerjisini ötekileştirmek yerine bütünleştirmeye, ayırmak yerine birleştirmeye, yoksullaştırmak yerine zenginleştirmeye sarf eden bir Türkiye, 2023 hedeflerine kararlı ve emin adımlarla erişecektir” dedi.

Milletin kararlı duruşu ve sağduyusuyla, yaşanan bir takım olumsuz hadiselerin de sona ereceğinden söz eden ASÜ Rektörü, sözlerini şöyle tamamladı: “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, şehitlerimizi ve gazilerimizi hürmet, dua ve rahmet dileklerimle anıyorum.”