Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar Aksaray’da da protesto edildi. Ulu Cami önünde Cuma Namazı sonrası toplanan Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, saldırılarda hayatını kaybedenler için dua etti.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin’in de katıldığı etkinlikte, platform adına, MÜSİAD Aksaray Şube Başkanı Eyüp Dağdaş konuştu. Dünya üzerindeki en büyük vahşetlerden birisinin Doğu Türkistan’da yaşandığını söyleyen Dağdaş, Çin Hükümetinin Müslümanlara yönelik etnik politika uyguladığını belirterek, “Kadın, yaşlı, çocuk demeden Müslümanlara yönelik soykırım yapıyorlar. Doğu Türkistan halkına akıl almaz zulüm ve işkenceleri yapan Çin, uygulamaya koyduğu nüfus planlaması projesiyle 10 milyon çocuğu anne karnında katletti. Bu olaylar Avrupa ülkesinde olsaydı Avrupa İnsan Hakları Konseyi ve Birleşmiş Milletler çoktan ayağı kalkmıştı. Batı, konu Müslümanlar olunca devre dışı kalıyor. Bu vahşetin devam etmesi ve buna göz yumulması insanlığın bittiği anlamına geliyor. Derhal bir eylem planı belirlenerek uygulamaya geçilsin. Atılacak her adımda devletimizin yanındayız” dedi.

Bu kısa basın açıklamasının ardından saldırılarda hayatını kaybedenler için dualar edildi. Etkinliğe vatandaşlar da ilgi gösterdi.