Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Bilim, Sanat, Kültür ve Bahar Şenliği kapsamında “Astronomi ve Bilimde Kariyer” konulu e-konferans gerçekleştirildi. ASÜ Konferans Salonu’nda online olarak Oxford Üniversitesi ve NASA ile bağlantı kuruldu.

 

Konferansın salon moderatörlüğünü ASÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Özcan, sunum moderatörlüğünü ise online bağlantı ile Kuşadası’ndan Fen Bilgisi Öğretmeni Mert Koçer yaptı. Oxford Üniversitesi’nden Dr. Selçuk Topal ve NASA’dan Dr. Umut Yıldız, uzay bilimi hakkında yaptıkları çalışmalar ve şu ana kadar yapılan çalışmalarla kat edilen mesafeler konusunda ayrıntılı şekilde bilgiler verdi. Dünya atmosferinin geçirgenliği konusunda bilgilerin verildiği konferansta, görünürlük frekanslarına değinildi. Farklı dalga boylarından bakıldığında görünürlüğün değiştiği vurgulanırken, görünürlüğü farklılaştıran ve çeşitli duyarlılık derecelerine sahip enstrümanlarla incelemeler yapıldığı belirtildi. 

 

Konferans esnasında katılımcılar, uzmanlara, sosyal medyadan sorularını yöneltti ve merak ettikleri konulara ilişkin detaylı bilgiler aldı.