Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından olan basının haber verme, bilgilendirme, eğitme gibi son derece önemli işlevlere sahip olduğunu söyledi.

“24 Temmuz Basın Bayramı” münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan ASÜ Rektörü Şahin, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan günün, gazetecilik açısından bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Tarafsız, etik değerlere bağlı ve toplum menfaatini gözeten gazetecilik anlayışının, demokratik sistemin işlerliği ve ilerlemesi bakımından hayati önem taşıdığının altını çizen Prof. Şahin, “Basın, halkın haber alma hakkını kullanabilmesinin en temel aracıdır. Doğru haber, toplumun müspet manada gelişmesine önemli katkılar sunar. Bu noktada basının özgür olması, doğru bilginin kamuoyuna iletilmesinin garantisidir. Özgürlük kadar objektif bakışta, basının haber üretiminin en önemli değerlerinden birisidir” dedi.

ASÜ Rektörü, mesajını şu sözlerle tamamladı: “Aksaray’da görev yapan yerel ve yaygın medya temsilcileri başta olmak üzere; zor şartlara ve kısıtlı olanaklara rağmen, sorumluluk duygusuyla, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan gazetecilerin “24 Temmuz Basın Bayramı”nı kutluyorum.”