Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Emre Avuçlu, yüz tanıma yöntemiyle geliştirdikleri Gezgin Robotun kayıp kişileri bulma işini kolaylaştıracağını söyledi.

Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Başçiftçi birlikte, iki yıllık bir çalışmanın ardından geliştirilen proje için bir prototip de hazırlandı. Çalışmaya dair bilgiler veren ASÜ Öğretim Görevlisi Emre Avuçlu, üzerindeki yazılım sayesinde robotun kişilerin yüzünü tanıdığını ve ilgili verileri merkeze ileterek, veri tabanıyla eşleştirdiğini belirtti. Üzerinde bulunan akıllı telefon ile eşleşme durumunu ilgili kişilere bildiren robotun konum bilgisi de verdiğini ileten Avuçlu, böylece kişinin yerinin tespitinin sağlandığını kaydetti. Patent için başvuru yaptıkları çalışmaya dair Avuçlu, şunları söyledi: “Geliştirdiğimiz prototip robot sayesinde, herhangi bir nedenden dolayı hakkında arama bulunan veya kaybolan kişilerin daha kolay bulunmasını amaçladık. İlk etapta aranacak kişinin fotoğrafını sisteme kaydediyoruz. Robotumuz mobil haldeyken bulduğu herhangi birinin görüntüsünü, geliştirdiğimiz ara yüze aktarıyor. Ara yüze aktarılan ile veri tabanındaki bilgiler arasında eşleşme olursa, robot otomatik olarak kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapıyor. Robotun üzerinde -nerede olduğunu bulmak amacıyla- akıllı telefon bulunuyor. Bu şekilde, kaybolan veya herhangi bir nedenle hakkında arama kararı bulunan kişiyi tespit etmiş oluyoruz.”

Emre Avuçlu, robotun hem güneş enerjisi, hem de üzerindeki batarya ile çalıştığını, gün ışığı olduğu sürece bataryanın sürekli şarj edilmesi ile daha fazla keşif yapma imkânının sağlandığını da belirterek, MOBESE ve mini insansız hava araçlarına da bu sistemin kurgulanabileceğini söyledi.