Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kadınların onurunu ve emeğini yok sayan cinsiyetçi her türlü yaklaşımın karşısında olduklarını belirtti.

Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Rektör Şahin, gerek milli, gerek kültürel, gerekse inanç ekseninde bakıldığında; kadınların tarihin her döneminde medeniyetlerin inşasına sevgi, emek, şefkat, fedakârlık ve bilgileriyle çok büyük katkılar sunduklarını belirtti. Kadınların kendilerini özgür şekilde ifade edebildikleri ortamların oluşmasının kalıcı eserler ve toplumsal refah üretme üzerinde yadsınamaz bir etkisi olduğuna dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Siyaset, ekonomi, aile, eğitim, yönetim… Tüm bu alanlarda ilerleyebilmek için ülkemizde son yıllarda pozitif ayrımcılık içeren çok önemli düzenlemeler yapılmıştır. Ama bu sadece yapılan hukuki düzenlemelerle değil, insan eksenli bakış açılarının gelişmesiyle mümkün olabilir. Şiddet, ayrımcılık, toplumsal kısıtlamalar, eğitim hakkından mahrum bırakmalar gibi ne kültürümüze, ne de inancımıza uymayan yaklaşımların her zaman karşısındayız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, açıklamasının son kısmında, yarınların şekillenmesi ve geleceğin daha aydınlık olması adına, türlü sorunlara rağmen özveri ile çalışan tüm kadınların gününü kutladı.