Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kadir Gecesi’ni yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı gece” olarak tanımlandığını belirten Şahin, “Böylesi önemli bir geceden herkesin en güzel şekilde istifade etmesini diliyorum. ASÜ ailesinin, Aksaray halkının ve İslam âleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol ise Kadir Gecesi’nin sıradan bir gece olmadığının altını çizdi. Ramazan Ayının inananlar için başlı başına bir fırsat olduğunu, Kadir Gecesi’nin ise bu güzel aydaki en ayrıcalıklı gece olduğunu belirten Varol, “Peygamberimiz Ramazan’ın son on gününü cehennem azabından kurtuluş olarak müjdeliyor. Çünkü Ramazan Ayının son on gününde, müminler için son derece önemli bir gece, Kadir Gecesi var” dedi. Kadir Gecesi’nin Kur’an’da anılan tek gece olduğunu belirten Rektör Yardımcısı, “Yüce Allah Ayet-i Kerimede Kadir Gecesi’ni “Bin aydan daha hayırlı bir gece” olarak nitelendirmektedir. Bu gece affımız için Rabbimize dua etmeliyiz. Bu gece, kendini affettirmek adına gayret sarf etmeyenler için çok büyük bir kayıp olacaktır. Kadir Gecesi bizlere sunulmuş çok büyük bir fırsattır” dedi.

Prof. Varol, sözlerini, “Bin aydan daha hayırlı bir geceyi idrak edip, onu, gereği gibi amel ederek, affa, mağfirete kavuşmaya vesile edebilirsek, bizim için çok büyük bir kazanç olur. Kadir Gecesi’nde dua etmeli, ibadetle meşgul olunmalı ve Kur’an-ı Kerim okunmalı. Tüm İslam âleminin Kadir Gecesini tebrik ediyorum” diyerek tamamladı.