Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap Taşkaya, sağlık okuryazarlığının sadece sağlık okullarından mezun olanların değil, herkesin bilmesi gereken bir kavram olduğunu söyledi. 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Felsefe Toplantıları”nın 27’ncisinde konuşan Taşkaya, sağlıkla ilgili bilgi edinmenin çok önemli olduğunu, çünkü içinde yaşanılan dönemin bilgi çağı olduğunu belirtti. Bazı kaynaklarda dönemin teknoloji çağı olarak adlandırıldığını ancak, teknolojinin de bilgiden geldiğini kaydeden ASÜ Öğretim Üyesi, “Bilgi güçtür ve bu güce sahip olmamız gerekiyor” diye konuştu. “Sağlık Okuryazarlığı” başlıklı sunumunda “Sağlık okuryazarlığı düzeyi, sağlık okuryazarlığını etkileyen faktörler, sağlık okuryazarlığını iyileştirme çabaları” gibi konulardan söz eden Taşkaya, kavramın, literatüre ilk kez 1979’da yayınlanan bir makaleyle girdiğini, 1990’lı yıllarda çalışmaların başladığını, günümüzde ise bu çalışmaların hızının iki katına çıktığını belirtti. Çalışmaların hızının artmasını, farkındalığın yükseldiği bir dönemde yaşıyor olmaya bağlayan Yrd. Doç. Dr. Serap Taşkaya, şöyle devam etti: “Bireylerin sağlıkla ilgili bilgileri alıp, bunları okuyup, anlayıp, işleyip, hayata geçirip sunmaları faaliyetine sağlık okuryazarlığı denir. Sağlık okuryazarlığı artık sadece sağlıkla ilgili okulları bitirenlerden beklenen bir durum değil. Tüm insanlar için bu geçerli. Çünkü herkesin sağlıkla ilgili bilgileri anlaması gerekiyor.”

Toplantının son bölümünde ASÜ Öğretim Üyesi Taşkaya, konuya dair merak edilen soruları yanıtladı, kavrama ilişkin detaylardan söz etti.