Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kültür sanat etkinliklerinin öğrenciler eliyle yapılmasını önemsediklerini söyledi.

Rektör Şahin, ASÜ’deki çeşitli fakültelerde eğitim-öğretim gören 36 öğrenciyi Senato Salonu’nda ağırladı. Öğrencilere son 2,5 yıllık süreç içerisindeki çalışmaları anlatan ASÜ Rektörü, her fikre kıymet verdiklerini ve ortak aklın sorunların kalıcı şekilde çözümüne yardımcı olduğunu belirtti. Ekibiyle birlikte çalışma prensiplerinden söz eden Şahin, “Birkaç temel prensiple iş yapıyoruz. Az da olsa devamlı olan işlerin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bir kereye mahsus işler yapalım ve sürekli bunları konuşalım istemiyoruz. Tam aksine, sürekliliği olan işler yapalım ve küçük işler bir kartopu etkisiyle büyüsün istiyoruz. ‘İki günü birbirine eşit olan zarardadır’ prensibini de önemsiyoruz. Yavaş yavaş ilerliyoruz ama bugünle dün, bir önceki yılla bu yıl arasında bir fark olsun da istiyoruz. Üçüncü ilkemiz ise kalitenin sayıdan daha önemli olduğudur. Bir, bizim için çok kıymetli. Modern insan sayıları çok fazla önemsiyor ama nitelik çok daha önemli” dedi. Kültür-sanat meselelerini de ciddiye aldıklarına değinen Prof. Şahin, yıl içinde Üniversitede kültür sanat içerikli çok sayıda program yapıldığını anımsattı. Bu programların öğrencilerin eliyle yapılmasını kıymetli bulduklarına dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Aksaray yeni bir şehir. Büyük şehirlerde kültür sanat etkinlikleri daha yoğun olabiliyor. Bu, şehrin doğası gereği oluşan bir imkân. Aksaray şehirleşmeye çalışan bir bölge ve bu etkinlikler yavaş yavaş gelişiyor. Üniversitede öğrenciler eliyle program üretilmesi önemli. Tiyatro, müzik dinletisi, konferans… Bu tip organizasyonları öğrencilerin düzenlemesi, onların gelecekte iş yapma becerilerini de geliştiren unsurlardır” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından öğrenciler söz aldı, sorunlarından bahsetti, önerilerde bulundu. Rektör Yardımcılarının da katıldığı toplantıda öğrencilerin taleplerine dair notlar alındı.