Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, hayalini kurdukları ve iki yıl içinde ciddi bir mesafe aldıkları sağlık kampüsünün tek eksik parçasının Diş Hekimliği Fakültesi olduğunu; bunun tamamlanabilmesi için de şehrin dinamiklerinin bu konuyu sahiplenmesi ve durumu bir talebe dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

- Seri Toplantılar Farklı Kesimlerin Katılımıyla Sürecek - 

Rektör Şahin, şehrin farklı dinamikleriyle düzenlediği toplantılar serisinin yeni halkasında iş adamlarını ve sanayicileri ağırladı. Toplumun farklı kesimleriyle yaptıkları benzeri toplantıları sürdüreceklerini dile getiren ASÜ Rektörü, “Dışardan bakıldığında göremediğimiz, kaçırdığımız noktaları tespit etmek adına bu görüşmeleri önemsiyoruz. Sizlerin söyleyeceği her şey bizler için önemli. Aynı gemideyiz; batarsak da çıkarsak da hep beraber olacak. Ortada bir başarısızlık varsa, bir yerden sonra bu herkesi etkiliyor. Burada işlerin kötü gitmesi veya yanlış ilerlemesi Aksaray’ın ekonomisine de, iş sahalarına da yansıyor” dedi.

- Sayı Takıntımız Yok, Mühim Olan Gönüllere Girmek -

Üniversitenin imkânlarını, iki yıl içinde yaptıkları çalışmaları anlatan; sanayici ve iş dünyasıyla ilişkileri daha da geliştirmeyi ve akademik birikimle onlara daha faydalı olmayı arzu ettiklerine dikkat çeken Prof. Şahin, işine âşık olmayan birisinin başarılı olma şansının olmadığını belirtti. Mayıs 2015’te göreve geldiklerini ve ekipleriyle birlikte, o tarihten bu yana pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerini anımsatan ASÜ Rektörü, “İşlerimizi yaparken bir takım ilkelerle hareket ediyoruz. ‘Az da olsa devamlı olan işler daha hayırlıdır’ esprisi bizim için önemli bir ilke. Köpük misali, bir süre sonra kaybolan işler yapmak yerine, ayakları yere basan çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Diğer taraftan ‘İki günü birbirine eşit olan zarardadır’ ilkesi de bizler için çok önemli. Bugünümüzle yarın arasında bir farkımız olsun istiyoruz. Belki çok kısa zamanda birden beşe çıkamayız ama önce bire, sonra bir buçuğa, daha sonra ikiye çıkabiliriz. Sayı takıntımız yok. Rakamlardan daha önemli olan şey gönüllere girmektir” diye konuştu.

- Ayağı Yere Basan, Kökü Burada Nesiller Yetiştirmeliyiz -

Gençlerin akademik olarak yetkin ve ahlaklı bireyler olması hususunun üzerine titizlikle eğildiklerinden söz eden Prof. Dr. Yusuf Şahin, “70’li yıllarda bir büyüğümüz, ‘Belki ileride imkânlar daha da gelişecek ve gençlerimiz bu imkânlar içinde eğitim alacak. Çok sayıda doktorumuz ve mühendisimiz olacak. Ama o doktorumuz, kendisine gelen hastanın önce cebine odaklanıyorsa ortada bir sorun vardır’ demişti. Kişi önce karşısındakinin bir insan olduğunu bilecek ve mesleğini ona göre icra edecek. Bizlerin bu ahlaki duruşu da önceleyen çalışmalar yapması gerekiyor. Sağlam duran, ayağı yere basan, kökü burada olan çocuklar yetiştirmeyi, rakamlardan daha çok önemsiyoruz” dedi.

- Kültür Sanat Bakımından Canlı Bir Şehir İstiyoruz -

Kültür ve sanat konusuna da ayrı bir ehemmiyet verdiklerini söyleyen ASÜ Rektörü, şöyle devam etti: “Aksaray 1920’li yıllarda şehir ama 1930’larda bu vasfını yitiriyor. Doğal olarak bu, şehrin kültür ve sanatını da olumsuz etkilemiş görünüyor. 1989’dan sonra bir toparlama sürecine giriyor ama kültür ve sanatla alakalı çalışmalar noktasında Aksaray’ın ve Üniversitenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Son zamanlarda Üniversiteyi, şehirde beraber yaşadığımız insanların da rahatlıkla gelip gideceği, organizasyonların yoğun şekilde yapıldığı bir mekân olarak düşünmeye çalıştık. Sadece geçen yıl, gerek Üniversiteyle ve gerekse şehirle ilgili yüzün üzerinde etkinlik düzenlendi. Biz burada canlı bir hayat da olsun istiyoruz. Bir taraftan şehri etkilemek istiyoruz, diğer taraftan şehrin de bizi etkilemesini bekliyoruz.” Şahin, kadınların yönetime dâhil olmasına dair de düzenlemeler yaptıklarını ifade ederek, sözlerini, “Şu anda Üniversitemizde kadın yöneticilerin oranı yüzde 30 seviyesine geldi. Hayata dair meselelere kadınlarla birlikte bakıyoruz ama kadınlar meseleyi daha farklı açıdan teşhis edebiliyor. Teşhis farklı olunca çözüm yolları da farklılaşıyor. Üniversitedeki meselelerimize de kadınlar başka bakıyor ve çözüm yolları da farklı şekillerde gerçekleşiyor. Bu çok önemli bir zenginliktir. İki yıllık çalışmalarımızda elde ettiğimiz başarıların ardından Üniversitemizdeki kadın çalışanların da ciddi bir katkıları olduğunu söylemek isteriz” şeklinde tamamladı.

- Diş Hekimliği Fakültesi Şehirde Bir Talebe Dönüşmeli -

İşbaşına geldikleri günden bu yana, gerçekleşmesi için yoğun gayret gösterdikleri sağlık kampüsü hayallerinden söz ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bu hayalin bir kısmının gerçek olduğunu ama henüz tamamlanmayan bir parçanın kaldığını belirtti. Sağlık kampüsünün en tepesinde 6 yıllık Tıp Fakültesi’nin bulunduğuna dikkat çeken Şahin, “Hemen altında 5’er yıllık Veteriner Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi, hemen altında 4 yıllık Sağlık Bilimleri Fakültesi ve onun da altında 2 yıllık Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu. Bunlarla birlikte, lisansüstü çalışmaların yürütüleceği bir de Sağlık Bilimleri Enstitüsü. Allah’a şükürler olsun bu hayalimizi ciddi manada gerçekleştirdik. Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, bölüm ve programları zenginleştirilen Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü tamam. Tek eksiğimiz Diş Hekimliği Fakültesi. Bir şekilde bunun şehirde olgunlaştırılması ve bir talebe dönüşmesi gerekiyor. Aksaray bunu ve bundan daha fazlasını hak ediyor” diye konuştu. Şahin, 15 yıldır üniversitelerde, çeşitli kademelerde idarecilik görevlerinde bulunduklarını anımsatarak, “Tüm görevler de biz istediğimiz için değil, uygun görüldüğümüz için bize tevdi edildi. Hiçbir görevimize bir ara durak mantığıyla bakmadık. ‘Geldiğimiz görev bizi bundan sonra nereye yükseltir’ diye düşünmedik ve her görevimizi son durak şeklinde düşünerek çalıştık. Bu mantıkla çalışınca Üniversiteye katkı fikri öne çıkıyor” dedi.

- Sanayici Özellikle Ara Eleman İhtiyacına Vurgu Yaptı -

Bu açılış konuşmasının ardından, Rektör Yardımcıları kendi sorumluluk alanlarına dair son iki yıl içinde yaşanan gelişmeleri anlatan birer sunum yaptı. Daha sonra katılımcılar gerek sektörleri, gerekse şehri ilgilendirdiğini düşündükleri hususlara ilişkin görüşlerini açıkladı, beklentilerini dile getirdi. Özellikle sektörlerin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik görüş ön plana çıktı ve bu hususta neler yapılabileceği üzerine fikir alışverişlerinde bulunuldu.

Toplantıya, sanayicilerin ihtiyaç duyabileceği nitelikte araştırma ve bilimsel analiz çalışmaları yapan akademisyenler de katıldı ve üniversitedeki laboratuvar imkânlarını detaylı şekilde anlattı.