Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Bilim, Sanat, Kültür ve Bahar Şenliği kapsamında düzenlenen “Kültür ve Edebiyat Sohbetleri”nin konuğu Yazar Hayati İnanç oldu. Divan Şiiri’nden örnekler sunan ve Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Nabi, Baki, Şeyh Galip gibi şairlerden beyitler okuyan İnanç hayata, şiire ve aşka dair yaklaşımlarını aktardı.

 

ASÜ Konferans Salonu’ndaki etkinliği Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, akademisyenler ve öğrenciler takip etti. Kalpten kalbe giden bir yol olduğunu ve sevmenin kolay bir iş olmadığını kaydeden Hayati İnanç, “Seven bilsin ki sevildiğindendir. Yoksa sevmek kolay iş değildir. Sevmek büyük gönüllerin, büyük yüreklerin harcıdır, yukarıdan gelir” dedi. Şair Nabi’nin eserlerini çok sevdiğini ve 40 yıldır Nabi’nin Divanıyla ilgilendiğini belirten İnanç, divanı her okuduğunda mutlaka kendisini şaşırtacak bir detayla karşılaştığını ifade etti. 

 

Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ve önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Hayati İnanç’a “Teşekkür Belgesi” ve çiçek takdim etti.