Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, çocukların 23 Nisan münasebetiyle yöneticileri ziyaretlerinin sembolik bir anlamı olduğu kadar, motivasyon açısından da önemli olduğunu belirtti.

Kılıçaslan İlkokulu Meclis Başkanı 4-B sınıfı öğrencisi Aleyna Albayrak, 4-A sınıfı öğrencisi Mehmet Ozan Oral, 3-F sınıfı öğrencisi Elanur Er ve 3-G sınıfı öğrencisi Muhammet Ali Güleğen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bu yıl rektörlük koltuğunu sembolik olarak devraldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin açılmasının, Türkiye'nin yakın tarihinin en önemli günlerinden olduğunu kaydeden Rektör Şahin, günümüz çocuklarının eskiye kıyasla çok daha şanslı olduklarını kaydetti. Çocukların, pek çok kurumu erken yaşlarda tanıma şansına sahip olduklarını dile getiren Prof. Şahin, “Kendilerini bekleyen yerlerin neler olduğuna dair bir fikir edinebiliyorlar. 23 Nisan ziyaretlerinin belki sembolik bir tarafı var ama bir motivasyon tarafı da söz konusu. Bu tür ziyaretlerin, çocukların geleceğe ilişkin fikirlerini harekete geçirdiğini düşünüyorum” dedi. Kılıçaslan İlkokulu Meclis Başkanının bir kız öğrenci olmasının da çok değerli olduğuna dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Aksaray Üniversitesi’ndeki yöneticilerin yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Kız çocuklarımızın erken yaşlarda okul başkanı, meclis başkanı gibi yerlerde olması, gelecekte devletin farklı kurumlarında yöneticilik yapan kadınların sayısının da artması anlamında bizleri umutlandırıyor” dedi. Temsili Rektörler, yapılan bu kısa açıklamanın ardından kütüphane ve spor çalışmalarına ağırlık verilmesi yönünde ortak bir talepte bulundular.

Düzenlenen ziyarete Okul Müdürü Mahmut Göktaş ve Müdür Yardımcısı Fatma Kurt da katıldı. Rektör Şahin, çocuklara çok okumaları tavsiyesinde bulundu ve ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.