Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ASÜ’nün yeni kuşak üniversiteler arasında gerek akademik, gerekse fiziki olarak hızlı şekilde büyüdüğünü ifade etti.

Rektör Şahin, KON TV’de yayınlanan “Ankara Konuşuyor” programına canlı yayın konuğu oldu. Tercih sürecinin yaşandığını ve tüm öğrencilere bu süreçte başarılar dilediğini kaydeden ASÜ Rektörü, “Öğrenciler neden ASÜ’yü tercih etmeli?” sorusuna da cevap verdi. Aksaray’ın Türkiye’nin merkezinde bir noktada bulunduğunu ve bu durumun ulaşım açısından son derece önemli bir avantaj olduğunu kaydeden Şahin, ASÜ’de hali hazırda Türkiye’nin tüm illerinden öğrenci olduğunu vurguladı. Aksaray’ın orta ölçekli ve öğrenci bütçesi ile ekonomik şekilde yaşanabilecek şehirler içinde yer aldığına da dikkat çeken Prof. Şahin, “Şehirde barınma problemimiz yok. Devlet yurdu kapasitelerimiz son derece uygun durumda. Aksaray, orta ölçekli bir şehir ve bu durum öğrencilerin mütevazı bütçesiyle hayatlarını sürdürebilmelerine de imkân tanımaktadır” dedi. ASÜ’nün heyecanı yüksek, tecrübeli ve genç bir kadroyla öğrencilere eğitim-öğretim verdiğinden de söz eden Şahin, orta vadede öğrenci sayısının 40 bin bandında olacağını belirtti. Bu rakamın şehrin toplam nüfusu ile orantılı olduğunu söyleyen Şahin, “8-10 yıl içinde öğrenci sayımızın 40 bin olacağını öngörüyoruz ve tüm alt yapı ve akademik çalışmalarımıza dair hazırlıklarımızı bu bilgi ışığında gerçekleştiriyoruz” dedi. Uluslararası öğrencilerin de ASÜ’de eğitim-öğretim gördüğüne dikkat çeken ASÜ Rektörü, bu yıl uluslararası öğrenci sayısının binden bin 500’e, ülke sayısının da 32’den 45’e yükseleceğini ifade etti. Kampüste öğrencilerin ihtiyaç duyacağı çarşı, yemekhane, sosyal tesis, cami, yüzme havuzu, atletizm pisti, futbol ve basketbol sahaları, tenis kortu, spor salonu, akıllı bisiklet istasyonları, laboratuvarlar, kütüphane gibi tüm donatıların sorunsuz şekilde hizmet verdiğini söyleyen Şahin, alt yapı ve yeşillendirmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini de kaydetti. Prof. Şahin, Mühendislik Fakültesi’nde devlet üniversiteleri arasında bir ilke imza attıklarını da belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizden belli bir başarı dilimine girenler, son sınıfı okula hiç gelmeden, doğrudan sanayi kuruluşlarında ve fabrikalarda geçirecek. Bu konuyla alakalı gerekli alt yapı çalışmalarımızı tamamladık ve onlarca firmayla anlaşma imzaladık. Öğrencimiz derslerde gördüğü teorik konuları, bu uygulamayla yerinde görmüş olacak. Bu da kendilerine önemli bir deneyim kazandıracak.”

ASÜ’de 12 fakülte, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 3 enstitü bulunuyor. Öğrencilere, şehre ve bölgeye hizmet veren laboratuvarların bulunduğu ASÜ, akademik olarak, kendi yaşıtı devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2006 yılında kurulan ASÜ’de hali hazırda yaklaşık 25 bin öğrenci eğitim-öğretim görüyor.