KOÇ Holding eski Genel Müdürlerinden İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kurtoğlu, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ), TEMA Vakfı’nın davetlisi olarak “Su Savaşları, İklim ve Çevre” konulu bir konferans verdi.

Dr. Kurtoğlu konuşmasında, esasında Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını, su kaynaklarını çok dikkatli kullanması gerektiğini ve küresel ısınma sonucunda Türkiye’nin büyük problemler yaşayabileceğini belirtti. Su kaynaklarının etkin kullanılmasının, ileriki yıllarda uluslararası ilişkiler ve ekonomi başta olmak üzere, hayatın her alanını etkileyeceğini ifade eden Ramazan Kurtoğlu IŞİD, PKK, PYD gibi terör örgütlerinin var oluş sebeplerinin başında, Ortadoğuyu sulayan Fırat ve Dicle Nehirlerinin kontrolünün ele geçirilmesi arzusu olduğunu söyledi.

Aksaray TEMA İl Temsilcisi ve ASÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kürşat Fırat ise, yeraltı sularının her geçen gün azaldığına dikkat çekti ve Dr. Ramazan Kurtoğlu’nu Aksaray’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Fırat, konferansın düzenlenmesine katkı sağlayan Aksaray Genç TEMA, ASÜ Doğa Topluluğu ve ASÜ İnşaat Topluluğuna da teşekkür etti.