Basın, Haberdar Olma İhtiyacının Karşılandığı Kaynaktır

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Basın ve demokrasi arasındaki anlamlı ilişkiye dikkat çeken ve bu iki kavramın işlevsel biçimde çalışmasının toplumsal hayata direkt katkı sunduğunu belirten Şahin, “Basın, bir yanıyla bilgilendirmekte ve iletişim hakkının kullanılabilirliğini sağlamakta, diğer yanıyla da halkla yönetim arasında bir köprü kurarak katılımcılığa ve dolayısıyla demokratik standartların gelişimine katkı sunmaktadır” dedi. İletişim araçlarının ve biçimlerinin farklılaştığı günümüzde doğru bilgiye erişiminin öneminin de arttığını dile getiren Şahin, bireyler ve toplumlar açısından bilgi edinme ve haberdar olma ihtiyacının karşılanabildiği en önemli kaynağın basın olduğunu vurguladı. Sorumluluk bilinci ve mesleki etik çerçevesinde kamuya ulaştırılan doğru bilgilerin önemine dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Bu durum, toplumsal gelişim ve bunun için yapılan her türden çalışmanın verimliliğinin artmasına ciddi katkı anlamına gelmektedir” dedi.

Şahin, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Kampüste yaptığımız çalışmaların duyurulması ve geniş kitleler tarafından bilinmesine katkı bakımından basın faaliyetlerini kıymetli bulmaktayız. Başta Aksaray’da görev yapan basın mensupları olmak üzere, tüm basın çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz.”

1529