Prof. As, Geleceğin Akıllı Şehirlerini Anlattı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “Esenler Geleceğin Şehri: Yaşayan Bir Laboratuvar” konulu konferansa, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İmdat As konuk oldu.

Akıllı şehirler ve geleceğin şehirleri konusunda yaptığı çalışmalarla dünyaca bilinen Prof. As’ın Aksaraylı olduğunu ve kendisini ASÜ’lülerle buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyen Fakülte Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı, mesleki olarak öne çıkan her konuda düzenli biçimde konferanslar ve etkinlikler yaptıklarını kaydetti. Bu etkinliklerin bilgi birikimini arttırma ve yeni gelişmeleri takip bakımından önemli olduğunu dile getiren Prof. Sarı, “Sayın Hocamıza katılımı için çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de benzeri faaliyetlere devam edeceğiz” dedi. Aksaray’da büyüdüğünü söyleyen ve bir konferans vesilesiyle Aksaray’da ve ASÜ’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu kaydeden Prof. As, İTÜ bünyesinde bir şehircilik laboratuvarı kurduklarını ve burada geleceğin şehirleri üzerine hem akademik hem de uygulamaya dönük farklı çalışmalar yaptıklarını belirtti. Mimarlık ve yapay zekâ, kitle kaynak kullanımı, arttırılmış sanal gerçeklik ve bilgisayar destekli tasarım konularına ilgi duyduğunu dile getiren İmdat As, bu kapsamda yaptıkları kimi çalışmalar hakkında bilgiler verdi. As, konuşmasının son bölümünde İstanbul Esenler’de yürüttükleri projenin detaylarına dair paylaşımlarda bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi’nin de katıldığı konferansı, mesleki birlik, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler takip etti.

3106