ASÜ, Engelsiz Üniversiteler Arasında Türkiye Birincisi Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri” sahiplerini buldu. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) “Engelsiz Üniversite Bayrakları” kategorisinde 29 bayrak alarak Türkiye birincisi oldu.

Ankara’da düzenlenen törene katılan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, iş başına geldikleri ilk günden bu yana engelleri ortadan kaldırmak adına samimi bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Ödüllerin bu samimi çalışmaların ardından geldiğini kaydeden Şahin, “Biz engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir üniversite oluşturmak amacında olduğumuzu uzun süredir dile getiriyoruz. Gerek fiziki gerek akademik gerekse sosyo-kültürel bakımdan çok önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımız YÖK tarafından değerlendirildi ve bu yıl Türkiye birinciliğine layık görüldük. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. Törende konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, tüm öğrencilerin yükseköğretime erişimini önemsediklerini, engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim ve öğretim ortamı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Engelsiz Üniversite Ödülleri, “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Program Nişanları” olmak üzere iki alanda veriliyor. Engelsiz Üniversite Bayrakları “Mekânda Erişilebilirlik” anlamına gelen Turuncu Bayrak, “Eğitimde Erişilebilirlik” anlamına gelen Yeşil Bayrak ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” anlamına gelen Mavi Bayrak olmak üzere üç kategoride değerlendiriliyor. Engelsiz Program Nişanları ise ilgili programları farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelere veriliyor.

Bu yıl Engelsiz Üniversite ödülleri için başvuruda bulunabilen 114 üniversite arasında Türkiye birincisi olan ASÜ, geçen yıl da Türkiye ikincisi olmuştu.

8843