Engelsiz ASÜ, 114 Üniversite Arasında İkinci Oldu

Engelsiz bir kampüs oluşturmak adına yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Aksaray Üniversitesi (ASÜ), “2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni”nde yedi turuncu ve iki yeşil bayrak ödülüne layık görüldü. ASÜ, toplam dokuz bayrak ödülü ile 114 üniversite arasında ikinci sırada yer aldı.

 

- Asıl Engellilik İnsanın Duyarsız Hale Gelmesidir -

 

Tören çevrim içi ortamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Rektörlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Ödül töreni selamlama konuşmaları ile başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, toplumsal yaşamın özünün dayanışma, farkındalık ve empati kurmak olduğunu belirterek, empati ile öz mukayesenin yapıldığını, dayanışma ile bireylerin birbirini tanımladığını, farkındalıkla da insana hak ettiği değerin verilmesi gerektiğinin idrakine varıldığını söyledi. Engelliliğin hiç kimse için bir kusur ya da eksiklik olmadığına dikkat çeken Yanık, “Asıl engellilik insanın duyarsız hale gelmesi, iletişime, öğrenmeye ve gelişime kapalı olmasıdır. Her engeli ortadan kaldırmak için yeni yollar bulmaya devam edeceğiz. Örnek çalışmalarıyla engelli öğrencilerimizin eğitime ve hayata katılımına öncülük eden tüm üniversitelerimizi tebrik ediyoruz” dedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise yükseköğretim verilerine göre üniversitelerde, farklı engel düzeylerine sahip yaklaşık 55 bin öğrencinin olduğunu söyledi. Engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim sistemindeki engelli öğrenci sayısını ve bu öğrencilerin engel durumlarını bilmek gerektiğini söyleyen Saraç, “Bu doğrultuda çalışıyoruz. Tüm öğrencilerin yükseköğretime erişimini çok önemsiyoruz. Engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim-öğretim imkânı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici projeler geliştiriyoruz” dedi. Yapılan açıklamaların ardından ödül törenine geçildi. Bu yıl 114 üniversite 837 bayrak başvurusunda bulundu. Ödüllerin verilmeye başlandığı 2018’den bu yana engelsiz bir kampüs için son derece etkili ve samimi çalışmalar yapan ASÜ, bu yıl yedi turuncu ve iki yeşil bayrak ödülü alarak 114 üniversite arasında ikinci oldu.

 

- ASÜ Dokuz Bayrak Ödülüyle Yola Devam Ediyor - 

 

Böylesi önemli bir ödüle layık görülmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, engellilerle ilgili çalışmaları bir vefa borcu olarak telakki ettiklerini söyledi. Aksaray’ın ve ASÜ’nün, engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir şehir ve üniversite olması için gayret sarf ettiklerini kaydeden Şahin, “Aksaray Türkiye’nin tam ortasında, düz bir coğrafyaya sahip. Dolayısıyla tek araçla gelinip gidilebilen ve barınma sorunu olmayan az sayıda şehir ve üniversiteden birisiyiz. Ödevlerimizi dikkatli bir biçimde takip ediyoruz. İşlerimizi itina ile ve olabildiğince hızlı biçimde yapmaya çalışıyoruz. Engelliler konusunda da samimi adımlar atıyor ve engelsiz bir kampüs için çalışıyoruz. Pek çok üniversitemizde de titiz ve güzel çalışmalar yapılıyor. Tüm bu üniversiteler arasında ikinci sırada yer almak önemli bir başarı” dedi. ASÜ Rektörü Şahin, engelsiz kampüs çalışmalarına ve bayrak ödüllerinin alınmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, dereceyi daha da geliştirmek adına çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. ASÜ’de İslami İlimler Fakültesi, Konferans Salonları Binası, Kütüphane Binası, Rektörlük Binası, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Merkez Kampüs mekânda erişilebilirlik anlamına gelen Turuncu Bayrak; Veteriner Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ise eğitimde erişilebilirlik anlamına gelen Yeşil Bayrak ödülü aldı. Düzenlenen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz ve ASÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Önder İşlek de katıldı.

 

Engelsiz Üniversite Ödülleri töreni, yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık oluşturmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenleniyor.

7731